Türkiye’de Oynamış En İyi 10 Yabancı Kaleci

Başlıkta da yazdığı gibi şimdiye kadar oynamış ve Türkiye kariyeri sona ermiş “en iyiler” listesi olacak. Şu anda oynayanlar misyonlarını tamamlamadan bizden olur almalarının mümkünatı yok.

Not: İş bu yazı yazarın kendini bildiği zaman olan 1993’ten 2011’e kadar olan dönemde oynamış yabancı futbolcuları kapsar.

Gintaras Staučė: Sadece bir sezon oynadı ancak bende inanılmaz bir hayranlık bırakmıştı Litvanyalı kaleci. Milli takımı bıraktıktan sonra bayrağı şimdi Gaziantepspor’da oynayan Žydrūnas Karčemarskas almıştır.

Brad Friedel: Staučė’den kaleyi devralan Friedel da sadece bir sezon Galatasaray’da oynamasına rağmen olumlu izlenim bırakmıştır. Brad Friedel’ın şu anda 41 yaşında olduğunu ve Tottenham Hotspur formasıyla Premier Lig’de mücadele ettiğini belirtelim. Çok iyi kalecileri kaçırmışız.

Cláudio Taffarel: Tartışmasız Türkiye’ye gelen en iyi yabancı kalecidir. Galatasaray ve Brezilya Milli Takımı’yla kazandığı başarılarla efsaneleşmiştir.

Ali Faryd Mondragon: Taffarel’in emekliliği sonrası Galatasaray’ın kalesine güven veren isim olmuştur. Kolombiyalı kaleci hırsı ve müthiş kurtarışları ile oynadığı dönemde efsaneleşmiştir.

Oscar Cordoba: Türkiye Ligleri’nin gördüğü en teknik kaleciydi. Arada bir gevşek davranışları yüzünden hatalı goller yese de müthiş kurtarışları olan Kolombiyalı kaleci Türkiye’de en son Antalyaspor’da oynadıktan sonra futbolu bıraktı.

Zdravko Zdravkov: Bulgar kaleci Türkiye’de çeşitli takımlarda 10 sene oynadı. Her zaman iyi maçlar çıkardı. Futbolseverler onu kel kafası ve korkutucu yüz ifadesiyle hatırlıyor.

Marijan Mrmiç: Beşiktaş’ta oynadığı dönemde oldukça başarılı performanslar çıkardı Hırvat kaleci. Garip ismi o dönemlerde çocukların diline dolanmıştı. Kaleye geçen bir çocuk bir kalecinin ismini söylüyorsa o kaleci iyidir.

Radoslav Majdan: Göztepe’de forma giyen Polonyalı Majdan o dönemde oldukça başarılı işler çıkarmıştı. Daha sonra kısa bir süre Bursaspor’da da forma giydi.

Souleymanou Hamidou: Ülkemizde tam 11 sene oynamış ve futbolu bırakmıştır. Çaykur Rizespor , Denizlispor , Kayserispor ‘da oynayan kaleci Türkiye kariyeri sayesinde Kamerun Milli Takımı’nda birinci kaleci olmuştu. Zaman zaman jeneriklik komik goller yese de genelde kalede güven veren bir isimdi.

David González Giraldo: 2007 – 2008 sezonunda Ç.Rizespor’da sadece bir sezon oynayan ve takımın küme düşmesiyle Manchester City’ye transfer olan kaleci. O sene takım küme düşmesine rağmen muhteşem maçlar çıkarmıştı. Manchester City’ye transferi de epey manidar olmuş ancak şu anda İngiltere alt liglerinde top koşturuyor.

  • Ahmet

    Güzel liste .